Newsletter subscribe

Film, Local

2010 Oscar Predictions – Printable Academy Awards Ballot

March 7, 2010 /  by  
 

Academy Awards 2010 Oscars ABCRight now we are only hours away from the biggest award show of the entire year! The 82nd Academy Awards will showcase the best talent in Hollywood.

2009 was an incredible year for film. The choice for best picture of the year doesn’t get any easier seeing as they doubled the amount of nominees this year. The complete lost of Best Picture Oscar nominees is: Avatar, The Blind Side, District 9, An Education, The Hurt Locker, Inglourious Basterds, Precious, A Serious Man, Up, Up in the Air.

Make sure to download or print the complete 2010 Oscar ballot here!

Here are my predictions for winners of the 82nd Annual Academy Awards:

Best Picture
“Avatar”
“The Blind Side”
“District 9”
“An Education”
“The Hurt Locker”

“Inglourious Basterds”

“Precious”
“A Serious Man”
“Up”
“Up in the Air”

Best Director
James Cameron, “Avatar”

Kathryn Bigelow, “The Hurt Locker”

“Quentin Tarantino, “Inglourious Basterds”
“Lee Daniels, “Precious”
Jason Reitman, “Up in the Air”

Best Actor

Jeff Bridges, “Crazy Heart”

George Clooney, “Up in the Air”
Colin Firth, “A Single Man”
Morgan Freeman, “Invictus”
Jeremy Renner, “The Hurt Locker”

Best Actress

Sandra Bullock, “The Blind Side”

Helen Mirren, “The Last Station”
Carey Mulligan, “An Education”
Gabourey Sidibe, “Precious”
Meryl Streep, “Julie & Julia”

Best Supporting Actor
Matt Damon, “Invictus”
Woody Harrelon, “The Messenger”
Christopher Plummer, “The Last Station”
Stanley Tucci, “The Lovely Bones”

Christoph Waltz, “Inglourious Basterds”

Best Supporting Actress
Penelope Cruz, “Nine”
Vera Farmiga, “Up in the Air”
Maggie Gyllenhaal, “Crazy Heart”
Anna Kendrick, “Up in the Air”

Mo’Nique, “Precious”

Best Adapted Screenplay
“District 9”
“An Education”
“In the Loop”
“Precious”

“Up in the Air”

Best Original Screenplay
“The Hurt Locker”

“Inglorious Basterds”

“The Messenger”
“A Serious Man”
“Up”

Best Animated Feature Film
“Coraline”
“Fantastic Mr. Fox”
“The Princess and the Frog”
“The Secret of Kells”

“Up”

Best Foreign Language Film
“Ajami” (Israel)
“The Milk of Sorrow” (Peru)

“A Prophet” (France)

“The Secret in Their Eyes” (Argentina)
“The White Ribbon” (Germany)

Best Art Direction

“Avatar”

“The Imaginarium of Doctor Parnassus”
“Nine”
“Sherlock Holmes”
“The Young Victoria”

Best Cinematography
“Avatar”

“Inglourious Basterds”

“Harry Potter and the Half-Blood Prince”
“The Hurt Locker”
“The White Ribbon”

Best Costume Design
“Bright Star”
“Coco Before Chanel”

“The Imaginarium of Doctor Parnassus”

“Nine”
“The Young Victoria”

Best Film Editing
“Avatar”
“District 9”
“The Hurt Locker”

“Inglourious Basterds”

“Precious”

Best Makeup
“Il Divo”
“Star Trek”

“The Young Victoria”

Best Music (Original Score)
“Avatar”

“Fantastic Mr. Fox”

“The Hurt Locker”
“Sherlock Holmes”
“Up”

Best Music (Original Song)
“Almost There” from “The Princess and the Frog”
“Down in New Orleans” from “The Princess and the Frog”
“Loin de Paname” from “Paris 36″
“Take it All” from “Nine”

“The Weary Kind” from “Crazy Heart”

Best Sound Editing
“Avatar”
“The Hurt Locker”
“Inglourious Basterds”

“Star Trek”

“Up”

District 9?

Best Sound Mixing
“Avatar”
“The Hurt Locker”
“Inglourious Basterds”

“Star Trek”

“Transformers: Revenge of the Fallen”

Best Visual Effects

“Avatar”

“District 9”
“Star Trek”

Best Documentary Feature
“Burma VJ: Reporting from a Closed Country”

“The Cove”

“Food, Inc.”
“The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers”
“Which Way Home”

Best Documentary Short
“China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province”
“The Last Campaign of Booth Gardener”

“The Last Truck: Closing of a GM Plant”

“Music by Prudence”
“Rabbit a la Berlin”

Best Short Film (Animated)
“French Roast”
“Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty”
“The Lady and the Reaper”

“Logorama”

“A Matter of Loaf and Death”

Best Short Film (Live Action)
“The Door”
“Instead of Abracadabra”
“Kavi”
“Miracle Fish”

“The New Tenants”